Proč si pořídit tepelné čerpadlo

Úspora financí

uspora Hlavním důvodem pro zakoupení tepelného čerpadla jsou úspory. Ceny energií rostou a jednou z obran proti vysokým platbám za ně, je snížení své závislosti na dodavatelích energií. Tepelné čerpadlo je možností jak toho dosáhnout. Návratnost vydané investice na úsporách se u rodinných domů pohybuje okolo 5-8 let, u větších investic se tato hranice pohybuje okolo 3-5 let.

Jak toho dosáhneme?

Tepelné čerpadlo potřebuje na výrobu 4 jednotek energie, které slouží k výrobě tepla či ohřevu vody, průměrně pouze 1 jednotku energie. To znamená, že zakoupíte 1 kWh energie a z tepelného čerpadla vám „vypadnou“ 4 kWh.

Jaká je tedy vaše úspora?

Je to 75% z nákupu energií pro topení a ohřev vody. Je to samozřejmě ideální případ. Počítejte s reálnou úsporou okolo 40-60% podle podmínek provozu domu a čerpadla. I tak jsou to hodnoty velmi dobré.

Komfort

termo Tepelné čerpadlo je automatický systém, o který není potřeba se starat. Tepelné čerpadlo se řídí termostatem, jako každý plynový či elektrický kotel, a současně může ohřívat vodu v bojleru. Při odstávce čí poruše je tepelné čerpadlo vybaveno pomocným elektrokotlem, který automaticky přebere funkci vytápění a ohřevu vody do vyřešení poruchy. Dům tedy nevymrzne ani při dlouhodobé nepřítomnosti majitele. Úspora v tomto případě odpadá, protože 1 jednotka kupované energie jde rovnou na klasickou spotřebu. Po opětovném zprovoznění tepelného čerpadla naběhne režim úspor 1:4 zase zcela automaticky.

Pro majitele kotlů na tuhá paliva a krbových vložek znamená instalace jasnou úsporu práce a starostí. Majitel se již nemusí starat o zásoby paliva, o topení a přikládání, o vynášení popela a navíc si ušetří jednu místnost.


Další fukce

Tepelné čerpadlo umožní využívat další technologie v objektu. Lze k němu doplnit například ohřev bazénu, řízené větrání a podobně. K tepelnému čerpadlu se může připojit dokonce i klimatizace, protože většina tepelných čerpadel umí i chladit. Stavba na to však musí být instalačně připravena.

Ekologie ekologie

Tepelné čerpadlo je svojí podstatou k životnímu prostředí ohleduplnější než jiné zdroje tepla. Výše popsaný princip 1:4 je jasným důkazem, jak lze šetřit nejen vlastní finance, ale i přírodu, a to snížením emisí skleníkových plynů a dalších škodlivin, snížením své uhlíkové stopy a podobně.

Tepelná čerpadla jsou proto podporována Státním fondem životního prostředí v dotačním programu Zelená úsporám. Lze na ně tedy žádat o dotace.

Poptávka